Ventspils novada pašvaldības pārstāvis piedalījās Eiropas Komisijas organizētā forumā Zviedrijā

2023-06-19, 08.26

Eiropas Komisijas izpētes un inovāciju programmas “Horizon” organizētā forumā (“Eiropas Savienības misija adaptācijai klimata pārmaiņām”) “EU Missions” saistībā ar risinājumu meklēšanu adaptācijai klimata pārmaiņām ietvaros Baltijas jūras reģiona valstu (Vācija, Dānija, Zviedrija, Somija, Baltijas valstis) pārstāvji no dažādām organizācijām (pašvaldības, aģentūras, ministrijas, pētniecības institūti u. c.) pārrunāja un meklēja atbildes uz šādiem jautājumiem:

1. Kas ir mūsu reģionā būtiskākās vajadzības saistībā ar piemērošanos klimata pārmaiņām?
  2. Kas ir mūsu reģiona prioritātes un kā mēs tās formulējam?

Somijas pārstāvji vērsa uzmanību, ka saistībā ar klimata pārmaiņām lielākie nākotnes izaicinājumi ir saistīti ar karstuma viļņu izraisītām sekām, plūdiem un drošības aspektiem saistībā ar atomelektrostacijas atrašanās vietu Baltijas jūras krastā. Savukārt Baltijas valstu pārstāvji informēja (Latvija, Lietuva), ka klimata pārmaiņu izpausmes saistītas pārsvarā ar jūras krastu eroziju, karstuma izraisītiem mežu ugunsgrēkiem, plūdu izraisītām sekām ūdens līmeņa paaugstināšanās dēļ. Darba grupā, kurā piedalījās pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas un Somijas, kā būtiskākie izaicinājumi saistībā ar klimata pārmaiņām tika minētas izmaiņas ūdens ekosistēmās (piemēram, eitrofikācija un aļģu savairošanās, ūdens notece), lietus ūdeņu kvalitāte, krasta erozija, karstuma “salas”, izteiktu sezonu trūkums, krasas gaisa temperatūras izmaiņas, ilgstoši sausuma periodi un negatīva ietekme uz ražu.

Foruma ietvaros dažāda līmeņa Eiropas Savienības pārstāvji (Eiropas Komisijas dažādi ģenerāldirektorāti (Klimats, Vide, Reģioni, Pētniecība un Inovācijas), starptautisko organizāciju pārstāvji (ANO Biotopu noturības centrs), asociāciju un banku pārstāvji (Eiropas investīciju banka, Eiropas privāto banku asociācija), pašvaldību un zinātnisko institūciju pārstāvji u. c.) informēja foruma dalībniekus par dažādiem veiktiem pētījumiem klimata pārmaiņu kontekstā, vienlaikus norādot, ka Eiropas Savienībā ir vismaz 10 dažādas finansēšanas programmas, kuru ietvaros var īstenot dažāda līmeņa sadarbības projektus un saņemt finansējumu pasākumiem, kas samazina klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi. Eiropas Komisijas pārstāvji uzsvēra sadarbības nozīmi starp valstīm un dažādām iesaistītajām pusēm, meklējot sadarbības iespējas un iesaistoties kopīgos sadarbības projektos.

Ventspils novada pašvaldība Eiropas Komisijas iniciatīvu (platformu) “EU MISSIONS” arī turpmāk var veiksmīgi izmantot kā sadarbības tīklu ar citu valstu pašvaldībām, organizācijām, lai dalītos pieredzē un informācijā par risinājumiem pret klimata pārmaiņām. Potenciāli iespējama un attīstāma ideja par dažādu dabas aizsardzības pasākumu veikšanu dažādos Ventspils novada pašvaldības ūdensobjektos (Engures upe u. c.) vai citur Ventspils novada pašvaldības administratīvajā teritorijā (pļaušana, invazīvo sugu apkarošana u.tml.).

Vairāk informācija: https://climate.ec.europa.eu/news-your-voice/news/shaping-future-eu-mission-adaptation-climate-change-2023-06-14_en

Foto: Shaping the future of the EU Mission on Adaptation to Climate Change (europa.eu)