Ventspils novada pašvaldības pārstāvis guvis labas atziņas starptautiskā konferencē

Ventspils novada pašvaldības pārstāvis guvis labas atziņas starptautiskā konferencē

2023-09-25, 11.38

Ventspils novada pašvaldības pārstāvis no 2023. gada 19. līdz 21. septembrim piedalījās Baltijas vides foruma organizētā starptautiskā konferencē “Ļausim ūdenim plūst – nojauksim šķēršļus uz ūdensobjektiem, lai uzlabotu ūdens kvalitāti un upju ekosistēmas” Eiropas savienības finansēšanas programmas LIFE projekta “GOODWATER” ietvaros.

Starptautiskajā konferencē organizatori kopā ar dalībniekiem konferences pirmajā dienā (~40-60 cilvēki no dažādām organizācijām – NVO (biedrības, fondi u. c.), pašvaldības, ministrijas, citas valsts iestādes no Latvijas un no Nīderlandes, Zviedrijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas u. c.) devās izbraukumā, lai apskatītu vairākus esošus mazos HES Vidzemes pusē un vienu mazo HES Igaunijā pie Latvijas robežas.

Grūbes HES apmeklējums
Grūbes HES atrodas uz Vaidavas upes. Grūbes HES lejasbjefā atrodas dolomītu atsegums. HES teritorijā atrodas arī viesu māja, kur īpašnieki nodarbojas ar lauku tūrismu. Mazā HES īpašnieks savā stāstījumā uzsvēra, ka bez valsts atbalsta mazā HES darbība un elektroenerģijas ražošana būtu nerentabla. HES darbojas caurplūdes režīmā ar nelielām ūdens līmeņa svārstībām. Grūbes hidroelektrostacija ievērojama ar 4,3 metru augsto dabīgo ūdenskritumu, kas ir lielākais Latvijā. Īpašnieks uzsvēra, ka visa darbība tiek veikta saskaņā ar vides atļaujas (ūdens resursu lietošanas atļauja) nosacījumiem, tiek ievērots ekoloģiskais caurplūdums, un visām zivju sugām, kas dzīvo Vaidavas upē, ir iespēja nokļūt no uzpludinājuma daļas augšbjefā cauri izveidotajai barjerai uz lejasbjefu. Savukārt attiecībā uz viesu un jebkura cita interesanta piekļuvi objektam, īpašnieks norādīja, ka ikvienam ir iespēja objektam piebraukt no otras puses, nevienam netiek liegta piekļuve objektam un iespēja apskatīt dambja ūdens kritumu. Attiecībā uz vienu no alternatīvām – iespēja nojaukt HES un “ļaut upei plūst”, HES īpašnieka attieksme ir ļoti skeptiska, uzsverot, ka tādā gadījumā ieguldījumi HES modernizācijā ir jākompensē, lai HES īpašnieki šādam risinājumam piekristu.

Karvas HES apmeklējums
Karvas HES atrodas uz Vaidavas upes. Konferences dalībniekiem bija iespēja vizuāli iepazīties ar Karvas HES atrašanās vietu, apskatīt uzpludinājumu, apskatīt HES lejasbjefu un blakus HES izbūvēto zivju ceļu. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāves ieskatā blakus HES izbūvētais zivju ceļš nepilda savas funkcijas un, ja viņa būtu zivs, noteikti neizmantotu šādu zivju ceļu, kas ir aizaudzis.

Bejas slūžu apmeklējums
Bejas slūžas ir vienīgais aizsprosts 24 kilometrus garajā Alūksnes upē, kas, pēc ekspertu atzinuma, bija avārijas stāvoklī un vairs netika saimnieciski izmantots. Plašāka informācija par Bejas aizsprosta nojaukšanu

Vastse-Roosa HES un izbūvētā zivju ceļa apmeklējums
Vastse-Roosa HES atrodas uz Vaidavas upes. Konferences dalībniekiem bija iespēja tikai vizuāli iepazīties HES un apskatīt izbūvēto zivju ceļu, veidojot dabisku meandru upē un uzbēruma krastus nostiprinot ar laukakmeņiem.

Pirmās dienas noslēgumā visi konferences dalībnieki tika aicināti kopīgi noskatīties filmu par šķēršļiem uz saldūdeņiem, kā arī pieredzes stāstus par barjeru nojaukšanu un dažādu HES nojaukšanas stāstus visā pasaulē (Francijā, Spānijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā u. c.).

Konferences otrās dienas seminārs notika Cēsu pils izstāžu zālē, kur visas dienas garumā tika sniegtas dažādu valstu (Latvija, Vācija, Nīderlande, Lietuva, Zviedrija, Somija, Igaunija) prezentācijas un pieredzes stāsti par HES nojaukšanas aspektiem. Dienas un semināra noslēgumā tika organizēta arī paneļdiskusija, lai dalībnieki paustu savas domas un idejas, kā tas “izskatās” no dažādiem citiem aspektiem. Paneļdiskusijā no Ventspils novada pašvaldības piedalījās Attīstības, plānošanas un būvniecības nodaļas vecākais projektu vadītājs Ivo Lemšs. Paneļdiskusijā tika uzaicināti piedalīties arī BIOR pārstāvis Didzis Ustups, Pasaules dabas fonda Latvijas biroja pārstāve Magda Jentgena, zivju advokāts Māris Olte un pārstāvis no Zemkopības ministrijas nekustamiem īpašumiem.

Pasaules zivju fonda pārstāve no Nīderlandes norādīja, ka šādu projektu īstenošanā ļoti nozīmīgs aspekts ir visu iesaistīto pušu uzklausīšana, it īpaši vietējo kopienu iedzīvotāju iesaiste un uzklausīšana, kā arī komunikācija un sadarbība ar tiem. Lai gan diskusijā pamatā tika uzsvērta lielā zivju resursu aizsardzība, un viens no labiem veidiem ir tieši mākslīgo barjeru nojaukšana, diskusijā uzsvēru, ka no pašvaldības viedokļa ir jāraugās no daudz dažādiem aspektiem un ir iesaistītas ļoti daudzas, dažādas intereses un ne visiem cilvēkiem galvenā un vienīgā prioritāte ir zivju resursi un “ļaut upēm plūst”. Cilvēkus pašvaldībā satrauc arī tādi jautājumi kā putekļi – citām interešu grupām ir daudz svarīgāk, lai gar viņu mājām būtu izbūvēts kvalitatīvs ceļš.

Tāpat diskusijas laikā tika izteikts priekšlikums, ka vairāk šādi jautājumi ir jāievirza pozitīvākā gaisotnē, jo tādi vārdi kā “barjeras”, “nojaukt”, “demontēt” ir ar negatīvu pieskaņu, tādēļ vairāk ir jārunā par ilgtspējīgu resursu saglabāšanu, ūdens kvalitātes uzlabošanu, bioloģisko daudzveidību, lauku tūrisma attīstības potenciālu u. tml. Ventspils novada pašvaldībai ieguvums dalībai šādā konferencē ir saistīts ar darba turpināšanu finansējuma piesaistei, ar mērķi īstenot praktiskas aktivitātes upē Engure, kas ir vienīgā izteka no Usmas ezera. Tāpat ļoti būtiska ir sadarbības stiprināšana ar Latvijas partneriem, piemēram, Kurzemes plānošanas reģionu un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūtu “BIOR”, un projektu partneru piesaisti ārvalstīs.

Plašāka informācija par projektu pieejama mājaslapā: https://goodwater.lv/.

Ivo Lemšs
Foto: Ivo Lemšs

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm