Ventspils novada pašvaldība nolēmusi daļēji kompensēt ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifa radītās izmaksas visiem iedzīvotājiem

2023-11-07, 14.13

2023. gada 28. septembrī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk – Regulators) padomes sēdē tika apstiprināts SIA “VNK serviss” ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projekts, izvērtējot, ka tas atbilst Regulatora ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikai un likuma “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 19. un 20. pantam.

2023. gada 26. oktobra Ventspils novada domes sēdē tika lemts  arī turpmāk līdzfinansēt daļu no ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifiem visiem iedzīvotājiem (fiziskajām personām), kuri saņem centralizētos ūdenssaimniecības pakalpojumus, kā arī ģimenes ārstu praksēm. Šo pašvaldības līdzfinansējuma daļu turpmāk SIA “VNK serviss” atspoguļos klientu rēķinos.

Līdz ar to no 2023. gada 1. novembra spēkā stājas šādi ūdenssaimniecības pakalpojumu Regulatora noteiktie tarifi un fiziskajām personām, ģimenes ārstu praksēm piemērojamie tarifi:

Regulatorā
apstiprinātais tarifs
Piemērojamais tarifs
(ar pašvaldības dotāciju)
Ūdensapgādes pakalpojumu tarifs1,96 EUR bez PVN/m3;1,28 EUR bez PVN/m3
Kanalizācijas pakalpojumu tarifs3,18 EUR bez PVN/m3;2,08 EUR bez PVN/m3

Atgādinām, ka darbs pie ūdenssaimniecības tarifa projekta uzsākās pirms nepilniem diviem gadiem, jo SIA “VNK serviss” bija sasniedzis tādus piegādes apjomu kritērijus, pie kuriem tarifu ir jāsagatavo atbilstoši Regulatora noteiktajai aprēķina metodikai. Pirmais detalizētais novada kopējais tarifu projekts tika iesniegts 2022. gada maijā un iepriekšējo pusotru gadu sadarbībā ar Regulatora speciālistiem norisinājās intensīvs darbs vienlaicīgi gan pie tarifa projektā iekļauto izmaksu pamatotības izvērtēšanas audita, gan arī paralēli tika strādāts pie dažādu aktivitāšu kopuma īstenošanas ūdensapgādes saimniecības sakārtošanai, kā, piemēram, tika:

• izbūvēti neesošie instrumentālās uzskaites mezgli paceltajam ūdenim (urbumos);
  • nodrošināta tehnoloģiskā ūdens instrumentālā uzskaite vietās, kur tas tehniski iespējams;
  • identificētas un novērstas vairākas ilgstošās ūdens noplūdes (patstāvīgie ūdensvadu bojājumi, kur veidojās ūdens zudumi);
  • atvienoti daudzi nesankcionētie pieslēgumi (kur tika patērēts ūdens, par to nemaksājot);
  • uzstādīti skaitītāji dārzu, kapu un garāžu ūdenim, lai lietotāji par saņemto ūdeni norēķinātos atbilstoši skaitītāju rādījumiem;
  • pārveidotas vairākas ūdensapgādes sistēmas (lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu);
  • veikti uzlabojumi vairākās ūdens atdzelžošanas stacijās, t. sk. mainīti filtrējošie materiāli, lai uzlabotu ūdens kvalitāti.

Savukārt, lai šobrīd kopējais tarifs nebūtu vēl lielāks, iepriekšējos trīs gados mērķtiecīgi tika pārskatītas arī darbinieku funkcijas, optimizēts (samazināts) darbinieku skaits gan ražošanā, gan administrācijā (t. sk. samazināts kasieru un uzskaitvežu skaits), kā arī tika piesaistīts papildus divu starptautisko projektu finansējums vairāk nekā 250 tūkst. eiro apmērā, kas ļauj tuvākajos gados daļu no izmaksām segt no Eiropas finansējuma.

Uzņēmumā strādājošajiem speciālistiem šobrīd strādāt ir kļuvis daudz grūtāk, jo darba un atbildības apjoms uz vienu darbinieku ir krietni palielinājies, tāpat kā grūtības uzņēmumam kopumā sagādā arī lielā problēma piesaistīt kvalificētus speciālistus ne tik pievilcīgajiem darba pienākumiem, kas saistīti ar ūdenssaimniecību un notekūdeņu attīrīšanu. Tāpat jāņem vērā arī, ka inflācijas ietekme ir būtiski sadārdzinājusi esošās darbības nodrošināšanas izmaksas, minimālā alga kopš 2018. gada ir palielinājusies par 44%, kamēr patēriņa cenu indeksa (inflācijas) kumulatīvā ietekme uz pakalpojuma izmaksām kopumā kopš 2018. gada tuvojās 40%.

SIA “VNK serviss”, veicot augstākminētās aktivitātes, ir pielicis nopietnas pūles, lai arī ekonomiskās krīzes laikā, kamēr rit tarifu projekta izvērtēšana, nodrošinātu pakalpojumus par tiem tarifiem, kas tika apstiprināti pirms pieciem gadiem Ventspils novada pašvaldības 2018. gada 20. jūlijā sēdē Nr. 27.

SIA “VNK serviss”