Šogad sāks atjaunot baronu kapsētas vārtus

Šogad sāks atjaunot baronu kapsētas vārtus

2021-05-05, 13.53

Kurzemes plānošanas reģiona izsludinātajā AS “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā projektu konkursā “Kurzemes kultūras programma – 2021” atbalstīts Ventspils novada pašvaldības iesniegtais projekts par Popes muižas baronu kapsētas vārtu atjaunošanu.

                                                          Roberta Grinberga foto

Šim nolūkam saņemti 3666 eiro, bet darāmā ir daudz vairāk, tāpēc pilnvērtīgai objekta restaurēšanai novada pašvaldība ir iesniegusi projekta pieteikumu Nacionālā kultūras mantojumu pārvaldes izsludinātajā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas 2021. gada konkursā, kura rezultāti, visticamāk, būs zināmi maija vidū. Kā norāda projekta pieteikuma sagatavotājs vēstures entuziasts Roberts Grinbergs, piešķirtie 3666 eiro pietiks jumta atjaunošanai, pasargājot to no turpmākajiem bojājumiem, bet nopietnākiem darbiem nepieciešams papildu finansējums.

Projekta pieteikumā norādīts – kapsētas vārtiem ir pilnībā bojāta jumta daļa, kas veicina būves stāvokļa pasliktināšanos, turklāt nokrišņu dēļ ir stipri bojāta fasādes daļa. Vārtu fasādē ir izskalotas saistvielas starp ķieģeļiem, veicinot to brukšanu, fasādē novērojamas lielas plaisas.

Pieejamās vēsturiskās liecības un 20. gs. pirmās puses foto attēli sniedz vizuālās liecības, lai kapsētas vārtu korpusu un jumta daļu varētu atjaunot autentiskā veidolā. Vārtiem šā brīža jumta konstrukcija ir veidota 20. gs. 80. gados un atšķiras no vēsturiskā. Jauno jumtu uzliks pēc vēsturiskā parauga, tiesa,  sākotnējais kapsētas vārtu jumta segums bija veidots no kapara, bet kapsētas nomaļā novietojuma dēļ tas bija iekāres objekts garnadžiem. Tādēļ, izvērtējot iespējamos zādzību draudus arī mūsdienās, atjaunotā jumta segumam plānots izmantot mazāk vērtīgu metālu.

Popes muižas baronu kapsētas vārti, atgādina Roberts Grinbergs, atrodas blakus brīvdabas estrādei un ir nozīmīga Popes muižas kultūrvēsturiskās apbūves un tai raksturīgās ainavas sastāvdaļa. Tieši tāpēc vārtu saglabāšana un atjaunošana ir īpaši vērtīgs ieguldījums Popes pagasta vides un kultūrvēsturiskā mantojuma sakārtošanā.

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm