SIA “VNK serviss” sadarbībā ar starptautiskiem partneriem strādā pie risinājumiem mazo notekūdeņu attīrīšanas staciju efektivitātes un Baltijas jūras veselības uzlabošanai

SIA “VNK serviss” sadarbībā ar starptautiskiem partneriem strādā pie risinājumiem mazo notekūdeņu attīrīšanas staciju efektivitātes un Baltijas jūras veselības uzlabošanai

2024-04-09, 08.33

Jau ziņojām, ka 2023. gadā SIA “VNK serviss” uzsāka dalību Baltijas jūras reģiona “INTERREG” projektā “NURSECOAST-II”, kura mērķis ir pilnveidot mazās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas piekrastes tūrisma teritorijās, tādējādi ne tikai veicinot vietējo notekūdeņu attīrīšanas sistēmu efektivitāti, bet arī palīdzot cīnīties pret tūrisma radīto jūras piesārņojumu un apdraudējumu Baltijas jūras ekosistēmai.

Šis starptautiskais “INTERREG” programmas projekts apvieno 17 partnerorganizācijas no astoņām valstīm (Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Somijas, Zviedrijas, Vācijas un Dānijas). Projekts tiek īstenots no 2023. gada līdz 2025. gadam, un tā laikā sešās valstīs paredzēts veikt dažādas notekūdeņu attīrīšanas aktivitātes, pētot atšķirīgus, konkrētajai vietai pielāgotus risinājumus. Arī SIA “VNK serviss” testēs un pētīs projektā izstrādāto metodoloģiju, veicot dažādas eksperimentālas notekūdeņu attīrīšanas aktivitātes, tostarp uz dabu balstītu risinājumu izmantošanu, kā ekspluatācijas izmaksas varētu ļaut nozīmīgi samazināt notekūdeņu attīrīšanas tarifu nākotnē.

SIA “VNK serviss” projekta aktivitātes paredzēts īstenot Jūrkalnē, kuras gleznaino jūras piekrasti un dižo stāvkrastu iecienījuši apmeklēt gan Latvijas, gan ārzemju ceļotāji, radot viesu pieplūdumu tūrisma sezonā. Tūrisma dēļ strauji palielinās iedzīvotāju skaits un notekūdeņu daudzums, kādēļ zemākam iedzīvotāju skaitam paredzētās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas bieži vien sastopas ar grūtībām, palielinot piesārņojuma risku un radot apdraudējumu Baltijas jūras ekosistēmai, kā arī nepatīkamas smakas.

Tieši šo iemeslu dēļ tiek realizēts projekts “NURSECOAST-II”, un tā mērķis ir nodrošināt efektīvu notekūdeņu attīrīšanu tūrisma sezonas laikā, samazinot videi radītos riskus un izvairoties no nepieciešamības pēc dārgiem īstermiņa risinājumiem.

“NURSECOAST-II” projekts ir zīmīgs arī ar to, ka ir vērsts tieši uz mazo notekūdeņu attīrīšanas sistēmu problēmām, un, tā kā visas Ventspils novada attīrīšanas sistēmas tiek ietvertas mazo sistēmu kategorijā, projekts netieši sniegs pienesumu visām Ventspils novada attīrīšanas stacijām, jo tā ietvaros tiks pētīti un testēti pielāgoti tehnoloģiskie risinājumi mazas apdzīvotības notekūdeņu attīrīšanas sistēmu specifikai, meklējot inovatīvus risinājumus problēmām, ar kurām saskaras nelielas jaudas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas strādā ar atšķirīgu tūristu radīto piesārņojuma slodzi.

2023. gadā, uzsākot dalību projektā, galvenie uzsvari tika likti uz informācijas apmaiņu ar projektā iesaistītajiem partneriem, vienotas metodikas izstrādi projekta aktivitātēm un sagatavošanos darbiem, kurus plānots veikt šogad. Ir apzināti tehnoloģiju piegādātāji, kā arī SIA “VNK serviss” speciālisti piedalās apmācībās par tehnoloģijām, kuras paredzēts pielietot projekta aktivitāšu īstenošanā.

2024. gadā veiktie praktiskie pētījumi rādīs, kādas ir nākotnes perspektīvas vēl racionālākai ūdens resursu aprites un kvalitātes nodrošināšanai. Šeit ir darbs arī ar SIA “VNK serviss” klientiem, kuri ikdienā saņem centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus, jo mūsu visu kopīgs mērķis ir samazināt piesārņojošas darbības, tādēļ vēlamies veicināt iedzīvotāju izpratni attiecībā uz to, ka ikdienas paradumi tiešā veidā ietekmē šo pakalpojumu kvalitāti un var radīt piesārņojumu.

SIA “VNK serviss” ražošanas tehnoloģijas vadītājs Jānis Zviedris aicina būt atbildīgiem: “Zāles tablešu un kapsulu veidā, izlietotas personīgās higiēnas preces, izlietoti kontracepcijas izstrādājumi, sadzīves priekšmeti, elektronikas sastāvdaļas – šis piesārņojums rada cauruļvadu sistēmu, pārsūknēšanas aprīkojuma un notekūdeņu attīrīšanas procesu aprīkojuma nosprostošanos vai pat neatgriezenisku bojājumu, un rada papildu izmaksas.” Atcerēsimies, ka ir svarīgi neizmantot kanalizācijas sistēmu tai nepiemērotu priekšmetu noskalošanai, piemēram, higiēnas precēm, vecai pārtikai, taukiem, neizmantotām zālēm u. c. lietām, no kurām atbrīvojas, tās izmetot atkritumu tvertnē.

Projekta gaitā tiks pētītas esošās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas un to darbības problēmas, virzīti turpmāki uzlabojumi un izstrādātas pamatnostādnes notekūdeņu attīrīšanai tūrisma teritorijās visā Baltijas jūras reģionā.I zmantojot šīs sadarbības iespējas, SIA “VNK serviss” tiecas uzlabot notekūdeņu attīrīšanas efektivitāti un samazināt iedzīvotājiem izmaksas par pakalpojumiem. Dalība šāda mēroga projektā sniedz ne tikai vērtīgu pieredzi, jaunas zināšanas, iespēju apmainīties pieredzē un iepazīt citu valstu speciālistu labās prakses piemērus, bet dod arī iespēju tehnoloģiju pārneses aktivitātes īstenot par Eiropas grantu finansējuma līdzekļiem.

Rezultātā sadarbībā ar projektā iesaistītajiem partneriem izstrādātā metodoloģija un praktiskie risinājumi ļaus pielietot inovatīvas tehnoloģijas, sperot nozīmīgu soli pretī ilgtspējīgākai ūdens resursu izmantošanai.  Īstenojot efektīvus risinājumus, “NURSECOAST-II” projekta mērķis ir aizsargāt trauslo Baltijas jūras ekosistēmu, nodrošinot veselīgāku vidi gan reģiona iedzīvotājiem, gan apmeklētājiem, gan jūras dzīvniekiem un ekosistēmai.

SIA “VNK serviss”

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm