SIA “VNK serviss” piedalās divu starptautisku projektu “RENUTRIWATER” UN “NURSECOAST-II” realizēšanā

SIA “VNK serviss” piedalās divu starptautisku projektu “RENUTRIWATER” UN “NURSECOAST-II” realizēšanā

2024-02-14, 13.17

2023. gadā SIA “VNK serviss” ir iesaistījies divos Baltijas jūras reģiona INTERREG projektos. Projektā “ReNutriWater” tiks attīstīta ilgtspējīga  un racionāla ūdens resursu izmantošana, un projekts “NURSECOAST-II” uzsākts ar mērķi pilnveidot notekūdeņu attīrīšanas sistēmas piekrastes tūrisma teritorijās, SIA “VNK serviss” gadījumā – Jūrkalnē.

Pirmais projekts “ReNutriWater” paredz pētīt atkārtotu ūdens izmantošanu drošā un ekonomiski pamatotā veidā. Ventspils novads, tāpat kā citi reģioni Latvijā, Eiropā un pasaulē, 2023. gadā saskārās ar palielinātu dzeramā ūdens izmantošanu sausuma periodos, kad iedzīvotāji un uzņēmumi to pastiprināti izmantoja zālienu un dārzu laistīšanā. Atsevišķās apdzīvotās vietās tas uzņēmumam radīja problemātiskas situācijas, cenšoties nodrošināt pietiekamu ūdens apjomu un spiedienu patērētājiem. Izmantojot atbilstoši sagatavotu un drošu dzeramo ūdeni laistīšanai, cilvēki patērē svarīgu ūdens resursu apjomu, kura sagatavošanā ieguldīti ievērojami resursi un kas ir attīrīts vairākos sarežģītos tehnoloģisko procesu posmos ūdens nozares speciālistu uzraudzībā. Projektā izvirzīts mērķis izpētīt labākās pieejamās notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijas un metodes, lai sekmētu iespēju atkārtoti izmantot attīrītus notekūdeņus dažādos nolūkos, piemēram, dārza laistīšanā. Tādējādi tiktu veicināts ilgtspējīgs un lietderīgs ūdens resursu patēriņš, jo otrreizēja šādu ūdens resursu izmantošana varētu būt ne tikai ilgtspējīga saimniekošana, bet arī iedzīvotājiem izdevīgāka alternatīva.

SIA “VNK serviss” komandai paredzētās aktivitātes tiek īstenotas Ventspils novada Ugālē – izmantojot pētnieku izstrādātos risinājumus, nelielā siltumnīcā paredzēts audzēt kultūraugus, kurus laistīs ar attīrītiem notekūdeņiem kā augsnes bagātināšanas līdzekli, uzsvaru liekot uz atbilstošu un drošu tehnoloģiju izpēti, lai atrastu praktiskus risinājumus, kas nekaitētu audzējamām kultūrām, cilvēku veselībai un drošībai.

Otrais projekts “NURSECOAST-II” tiek īstenots ar mērķi pilnveidot un attīstīt notekūdeņu attīrīšanas sistēmas piekrastes tūrisma teritorijās. Tas saistīts ar mainīgu notekūdeņu apjoma un piesārņojuma novadīšanu uz mazām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, SIA “VNK serviss” gadījumā – Jūrkalnē. Šī projekta ietvaros projekta partneri tiecas uz Baltijas jūras ūdens un ekosistēmas kvalitātes uzlabošanu, veicinot mazo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu efektivitāti. Projektā piedalās 14 partneri no piecām dažādām valstīm (Polijas, Somijas, Lietuvas, Latvijas un Dānijas), kā arī 22 asociētie partneri no astoņām valstīm (no partnervalstīm, kā arī Igaunijas, Beļģijas un Zviedrijas).

2023. gadā, uzsākot dalību abos projektos, galvenie uzsvari tika veltīti informācijas apmaiņai ar projektā iesaistītiem partneriem, vienotas metodikas izstrādei projektu aktivitātēm un sagatavošanās darbiem, kurus ir plānots uzsākt 2024. gada pavasarī. Ir veikta testēšana un atbilstības izstrādātajai metodikai izvērtēšana augsnei, kuru plānots izmantot kultūraugu audzēšanai un laistīšanai ar attīrītiem notekūdeņiem. Ir apzināti tehnoloģiju piegādātāji, kā arī tiek organizētas konsultācijas par tehnoloģiju ilgtspēju un to ietekmi uz ikdienas izmaksām un vides tīrību.

2024. gada praktiskie pētījumi rādīs, kādas ir nākotnes perspektīvas vēl racionālākas ūdens resursu aprites un kvalitātes nodrošināšanā. Šeit ir arī darbs ar SIA “VNK serviss” klientiem, kuri ikdienā saņem centralizētas ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus ar mērķi samazināt piesārņojošas darbības – jāinformē iedzīvotāji par to, kā ikdienas paradumi tiešā veidā ietekmē šo pakalpojumu kvalitāti un spēj radīt piesārņojumu.

Izmantojot šīs sadarbības iespējas, SIA “VNK serviss” tiecas uzlabot notekūdeņu attīrīšanas procesu efektivitāti, samazināt iedzīvotājiem radītās izmaksas, kā arī optimizēt attīrīto notekūdeņu atkārtotu izmantošanu tādiem mērķiem kā dārzu, stādu un siltumnīcu laistīšana visās uzņēmuma pārvaldībā esošajās teritorijās. Dalība šāda mēroga projektos sniedz ne tikai vērtīgu pieredzi, apmainoties ar zināšanām un gūstot labās prakses piemērus no citu valstu nozares speciālistiem un izpētot inovatīvas pieejas, bet arī dod iespēju tehnoloģiju pārneses aktivitātes īstenot par Eiropas grantu finansējuma līdzekļiem. Gala rezultātā sadarbībā ar projektā iesaistītajiem partneriem izstrādātā metodoloģija un praktiskie risinājumi sniegs iespēju izzināt un pielietot inovatīvas tehnoloģijas, sperot nozīmīgu soli pretī ilgtspējīgākai ūdens resursu izmantošanai.

SIA “VNK serviss”

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm