Nodarbības par dialektiem un apvidvārdiem Ugāles vidusskolā

Nodarbības par dialektiem un apvidvārdiem Ugāles vidusskolā

2019-10-21, 08.51

“Latvijas skolas soma” ietvaros Ugāles vidusskolā 9. oktobrī viesojās stāstniece Līga Reitere ar tēmu “Dialekti un apvidvārdi. Valodu daudzveidība un valodu paveidi. Dialekti un izloksnes. Apvidvārdi. Tāmnieku dialekta demonstrējums. Latviski soli pa solim”.
Skolēniem no 6.–9. klasei bija iespēja apmeklēt latviešu valodas stundu stāstnieces Līgas Reiteres vadībā. Tajās skolēni iepazina latviešu valodas paveidus, tuvāk iepazina tāmnieku dialektu, veica radošus uzdevumus par apvidvārdiem. Stāstniece Līga Reitere demonstrēja dažādus dialektus un izlokšņu īpatnības.
Skolēni, klausoties lektori L. Reiteri, guva priekšstatu par izteiksmīgu un tēlainu runu, par dažādu izteicienu pielietojumu ikdienas mācību procesā un sadzīvē, saskarsmē ar klases biedriem. Skolēni uzzināja, kādi ir saziņas veidi, kas piesārņo un kas bagātina valodu. Stāstniece uzsvēra, ko mēs katrs katrs varam darīt, lai mūsu valoda būtu dzīva un bagāta. Līgas Reiteres vadītās nodarbības bija ļoti interesantas un izglītojošas. Ikviens varēja aktīvi piedalīties nodarbībā un paplašināt savu zināšanu loku par valodas vērtībām. Apmeklējot šīs nodarbības, katrs guva gan vērtīgas, gan noderīgas atziņas. Atsauksmes no skolēniem par notikušajām nodarbībām ir dažādas, tomēr stāstniece ar savu interesanto pieeju nodarbībām ir atstājusi iespaidu uz katru, kurš tās ir apmeklējis.

“Pie mums viesojās stāstniece Līga Reitere. Viņa vadīja mācību stundu, tā bija savādāka un foršāka, vienīgi mēs nespējām sekot līdzi viņas valodas ātrumam, kaut ko jau arī neuzspējām saprast. Bet mēs tomēr arī uzzinājām daudz ko jauna, bija par ko padomāt. Mani pārsteidza latviešu valodas bagātīgā izloksnes. Piemēram- Kurzemē mizo rāceņus, Vidzemē mizo tupeņus, Latgalē- buļbas. Nodarbība man patika, bija forši.” (Anna Andersone, 6. klase).

“Es piedalījos L. Reiteres vadītajā stundā. Lūk, mans īss konspekts šai stundai.
Kas ir valoda? Valoda ir domāta, lai sarunātos. Valoda cilvēku vidū ir galvenais saziņas līdzeklis. Ar valodu mēs pasakām, ko domājam. To mēs varam izteikt žestos, mīmikā vai vārdos.
Valodas bagātība –dialekti, jo vairāk valstī ir dialektu, jo bagātāka valoda. Mums ir trīs dialekti- Vidus dialekts ir sastopams Latvijas vidienē, lībiskais dialekts ir sastopams Vidzemes ziemeļrietumos un Kurzemes ziemeļos, augšzemnieku dialekts ir sastopams Vidzemes austrumos, Augšzemē un Latgalē.
Apvidvārdi – vārdi, kas radušies šaurā apvidū. Lūk, dažas pērles no ventiņu pūra: šnābels – deguns, ņuņņas – virslūpa, taļļ – viduklis, cenkeļ – ceļi, knāģ – pirksti, meitiķ – meitenes, kobiš – brūnā varde, nāģ – zaļā varde, ķoņķs – zīdainis.
Man šī stunda patika, jo daudz ko jauna uzzināju. Bija laba skolotāja, pārliecināta par to ko saka un viņai bija daudz ko mums teikt.” (Terēza Anna Žagare, 7. klase).

“Šodien pie mums viesojās mūsu puses stātniece Līga Reitere.
Viņa mums vadīja citādāku latviešu valodas/literatūras stundu, kurā mēs mācījāmies par valodu. Mums nācās aizdomāties par savas sarunu valodas tīrību. Mums ļoti patika kā Līga Reitere runā.
Šajā stundā uzzinājām, kas ir apvidvārdi, kas mūsdienās” piesārņo ” mūsu valodu, un kas ir dialekts u.t.t. Runājot par dažādiem latviešu valodas dialektiem, viņa uzsvēra to nozīmi latviešu valodas bagātināšanā un kopšanā. Tēlaini aprakstījām priekšmetus, devām tiem nozīmi. Viens no tiem bija parasts krēsls, kuru nevarējām saukt par solu vai beņķi.
Stunda strauji skrēja uz priekšu, jo skolotāja visu informāciju nodeva mums ātri.
Par šo darbu mums visiem ielika atzīmes , par ko mums liels prieks, jo atzīmes bija labas.” (Sarika Doniņa, 8. klase).
“Šodien mūsu skolā viesojās Līga Reitere. Līga ir atpazīstama zāļu sieva, stāstniece. Viņa mums piedāvāja stundu-lekciju par valodas bagātību. Skolēni cītīgi klausījās un visu pierakstīja. Gaisā virmoja darba noskaņa. Darbu nobeidzot, katrs skolēns saņēma attiecīgu vērtējumu. Līga Reitere ir godīga, atsaucīga un stingra skolotāja. Izejot no klases, daudzi no mums aizdomājās par latviešu valodas kultūru. Labprāt daudzi no mums vēlētos vēl vienu lekciju.” (Adelīna Komarova, 9. klase).

Ingra Zaļkalne,
“Latvijas skolas somas” koordinatore Ugāles vidusskolā

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm