Iepazīšanās ar Raiņa un Aspazijas piemiņas vietām

Iepazīšanās ar Raiņa un Aspazijas piemiņas vietām

2018-12-19, 15.27

 

Skolas soma LV100

   Vēls rudens… Tas nes līdzi pārdomas, atmiņas par vasaru, ziemas gaidas. Un arī atklāsmes, atskārsmes, kuras var iegūt no jauna. Mēs, ugālnieki, 27. novembrī devāmies uz Jūrmalu, lai klātienē iepazītu Raiņa un Aspazijas takas šajā kūrortu pilsētā. Dodamies ceļā! Mēs vēl nezinām, kas mūs gaida, mūs spārno cerības.

   Autobuss apstājas Pumpuros, un mēs izkāpjam. Nolūkojamies uz Pumpuru vidusskolu, redzam, ka skolēniem notiek mācību stundas, bet gide Ilze mūs sagaida un ved jūras virzienā, vedīšot mūs aplūkot Pēperkoku namiņu.
   Un, lūk, pirmā atklāsme. Skolā māca, kā “Dienas Lapas” redaktors Jānis Pliekšāns, pilns mulsuma un bikluma, satiekas ar Aspaziju, versmaino un pārliecināto jauno dramaturģi. Taču privāta satikšanās, izrādās, notikusi Pēperkoku namiņā ~ pavisam mazā divistabu mājiņā, kur tolaik dzīvojis Rainis. Stāsts ir interesants, namiņš ~intriģējošs, bet… iekšā iekļūt nevaram. Tam apkārt ~ žogs. Kaut pa lodziņu pavērties, kādas tad ir tās mazās istabiņas! Patiesībā namiņš izskatās diezgan vientuļš un skumjš, pamests novārtā. Mūsu gide saka, ka nākamgad pašvaldība sākšot namiņa „iedzīvināšanas” darbus, pašlaik pie tā durvīm caur žoga spraugu var izlasīt vien atturīgu informāciju. Taču mums patika stāsts, mūsu gara acīs namiņš atdzīvojās.
   Dodamies uz Jaundubultiem. Vērojam Jūrmalas arhitektūru, kurā nekļūdīgi atspoguļojas divi laikmeti (tornīši, namiņi un kastes, un klucīši), divi sociālie slāņi (turīgie īpašnieki un „vienkāršie” cilvēki), divi saimniekošanas veidi (sakopti, glīti īpašumi un nolaisti, aiznagloti nami).
   Ilze mūs aptur pie skaista nama, kur pašlaik notiek remontdarbi – tiek atjaunots nama tornītis, augšējais balkons, sienas… Izrādās, ka šo namu cēlis Rainis, viņi ar Aspaziju te dzīvojuši. Padomju laikos šajās ēkās bijušas pionieru nometns (skolotājas to labi atceras), bet tagad šo namu savā īpašumā iegādājies cienījams Jūrmalas iedzīvotājs Valdis Gavars un par saviem līdzekļiem restaurē. Mērķis ~ saglabāt kultūrvēsturiskus objektus. Redz!!! Visi miljonāri nepērk trīs Rolex pulksteņus un jahtas, bet gādā, lai latvieši nepazaudētu nozimīgas kultūras liecības. Lūk, kāda atskārsme…
   Saulei ir liels spēks. Kāda sakritība! Rainim saule bija visas dzīves vadmotīvs.Un mūs šodien gājumā pa Raiņa vietām pavada dzirkstījoši ziemīga saule.
   Ieejam priežu audzē, un starp tām jau pa gabalu redzama jūra. Un tad gide saka maģiskos vārdus: “Raiņa priedes.”
   Pārņem mulsinošs mirklis: šeit tiešām Rainis mīlējis nākt, staigāt, vingrot, te raisījās domas, ieceres. Jauki, ka jūrmalnieki te ierīkojši tādu simbolisku vietu, kur rīkot Dzejas dienas un citus kultūras pasākumus.
   Un nu ejam apmēram 7 km gar jūras krastu uz Majoriem. Jūrmala, priedes, saule – viss jaukam noskaņojumam. Paejam garām Valsts prezidenta rezidencei, slavenajai viesnīcai Baltic Beach Hotel, un, skat, klāt arī Majori, kur tagadējā J. Pliekšāna ielā ir Raiņa un Aspazijas māja.
   Muzeja ļaudis ir padomājuši par to, ka pēc 7 km iešanas būsim piekusuši, tāpēc sākumā skatāmies muzejā izveidotu filmu par abiem dižgariem. Filma nav gara, tikai 15 min, bet ļoti ietilpīga. Tā rosina uz jautājumiem.
Muzeja ēkas jaunā piebūve izceļas ar kādu interesantu detaļu: uz galda virsmām, postamentiem, sienām izlikti īsti Raiņa un Aspazijas darbu citāti. Acis tos redz, prāts piesienas, un šis pavediens vijas tālāk…
Tur ir Aspazijas mātes autentiskie brunči, Raiņa dēlītis, uz kura rakstījis, gultas, rītasvārki, rakstāmmašīna, tintnīca…
   Noklausāmies īstu detektīvstāstu, kā rakstāmmašīna nozagta un atkal atgūta.
   Aplūkojam sētas namiņu, kur vien divas mazas istabiņas. Atskārsme: kādreiz lieli kultūras dižgari varēja dzīvot pieticībā, tagad valda pārticība, bet gars tam netiek līdzi.
   Muzejā arī vairākas skolēnus aktivizējošas spēles: jāpazīst aktieri, kuri spēlē Raiņa un Aspazijas lugu varoņus, jāsaliek puzles gabaliņi, Raiņa jaunvārdu spēle…
   Daļu no piedāvājuma izvēlamies arī mēs.
   Un tad mājupceļš! Atskārsme: pārsteigums, cik Jūrmala bagāta un cik daudz vietu vēl neiepazītu un neatklātu!

Linda Jankuna un Sandija Brūvere
Fotogrāfijas Jeļena Kovaļova

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm