Aizvadīti pirmie “Deju svētki Usmā”

2023-06-13, 12.30

10. jūnijā Usmas pagastā norisinājās pirmie “Deju svētki Usmā”. Šie svētki, kā ieskaņa lielajiem Deju svētkiem Rīgā, bija arī sen lolota sapņa realizējums. 2020. gadā, kad VPDK “Usma” pienāca piecu gadu jubileja, nesanāca to svinīgi atzīmēt pandēmijas dēļ. Šogad Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki svin 150 gadu jubileju. Sapratām – tagad vai nekad!

Jau pirms pusdienlaika Usmā sabrauca 10 deju kolektīvi: TAD “Dardedze”, Deju skola “Dzirnas”, bērnu un jauniešu deju kolektīvs “Vēja zirdziņš”, VPDK “Suiti”, VPDK “Strautuguns”, VPDK “Tārgale”, deju kolektīvs “DižKurzeme”, VPDK “Biguļi”, SDK “SenBiguļi” un JDK “Strautuguns”. Usmas ezera krastā ciemiņus sagaidīja VPDK “Usma” un tā vadītāja Agnese Sarma.

Lai savstarpēji sadraudzētos un iesildītos pirms atbildīgajiem mēģinājumiem, kolektīvi dienu iesāka ar sadraudzības sporta spēlēm. Desmit komandas devās pildīt desmit dažādus veiklības, atjautības un spēka uzdevumus. Sporta spēļu organizators Sandris Jankevičus bija parūpējies, lai sportiskie izaicinājumi svētku dalībniekiem būtu pietiekami sarežģīti, bet vienlaikus arī jautri un atraktīvi.

Pēc sportošanas dalībniekus gaidīja siltas pusdienas, pēc kurām sākās kopmēģinājums. Lielākajai daļai dejotāju šī bija pirmā reize, kad deju soļus iespējams izdejot tik skaistā vietā – pašā Usmas ezera krastā. Spītējot neatlaidīgajam, dzestrajam ezera vējam, drīz vien jau dejotāji, apvilkuši greznos tautas tērpus, stājās rindās uz laukuma, lai izdejotu visu repertuāru no XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” programmas.

Koncerta laikā radās sajūta, ka dejotāji paceļas un teju lido dejā – kādus pārdesmit centimetrus virs zemes. Deju pēc dejas, mainoties tērpiem, soļiem un rakstiem, dejotāji iedarbināja mūžīgo dzinēju, ko sajuta gan paši, gan skatītāji. Mūžīgais dzinējs ir virzītājspēks, tas dzinulis, tā enerģija, kas ļauj mums iet uz priekšu, vienmēr būt gataviem izaugsmei, neapstāties, iet uz jauniem sasniegumiem un attīstīties. “Deju svētkos Usmā” virmoja milzīga enerģija un dejot prieks. Visi kopā un katrs atsevišķi esam iedvesmoti un uzlādēti, lai jau pavisam drīz izdejotu deju rakstus Rīgā!

Pasākumu īstenoja biedrība “Usmas raksti” sadarbībā ar Usmas pagasta pārvaldi un tautas namu “Usma”, realizējot Ventspils novada pašvaldības piešķirto finansējumu Kultūras projektu finansēšanas ietvaros. Lai pasākums notiktu, tika ieguldīts liels un neatlaidīgs darbs. Ne tikai darbs, arī daļiņa sirds. Atbraukušie ciemiņi un pasākuma apmeklētāji īpaši slavēja skaisti sakopto un izrotāto Usmas ezera pludmali, mājīgo tautas namu un Usmas dejotāju viesmīlību.

Sirsnīgs paldies visiem pasākuma atbalstītājiem, jūsu ir ļoti, ļoti daudz. Tomēr mans vislielākais paldies lai nonāk pie VPDK “Usma” dejotājiem un Agneses. Jūs tiešām esat “Deju svētku Usmā” Sapņu komanda. Tikai pateicoties tam, ka jūs esat, šāds pasākums bija iespējams! Lai vēl daudz gadu dejai Usmā!

Tautas nama “Usma” vadītāja Elana Jurgena
Foto: Tatjana Udoda