Meteņu laikā

Meteņu laikā

2019-03-11, 17.45

Meteņi jeb Meteņdiena ir latviešu gadskārtu svētki, kuri iezīmē ziemas beigas un pavasara tuvošanos. Meteņus sauc arī par pavasara gaidīšanas svētkiem. Dažviet Latvijā Meteņa vakaru sauca arī par kurmja vakaru, jo tai vakarā dzina kurmjus, lai tie vasarā dārzus neizrok. To var darīt tā: viens iet pa dārzu, otrs stāv dārza malā un prasa: „Ko tu tur dari?” Gājējs atbild: „Kurmjus minu.” Malā stāvētājs saka: “Min, min, ka vari visus izmīt.” Tas darāms trīs reizes.

Izmantojot ”Skolas somas” projektu, Ugāles vidusskolas 2. un 3. klase Meteņus sagaidīja Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā, kurā bijām mīļi gaidīti.
Muzejā mūs sagaidīja muzeja pedagoģe Zane. Apmeklējām “Smiltnieku” māju, kurā iepazināmies, kā senos laikos dzīvoja senie ventspilnieki. Šeit Zane pastāstīja, kas ir Meteņi un kādas tradīcijas ir Meteņos. Uzzinājām, ka Meteņos noslēdzas ķekatās iešana. Galvenās maskas ir kaza, āzis, govs, stabulnieks.

Ļoti interesantas bija dažādās stafetes brīvā dabā, kuras tika mums piedāvātas. Ļoti lielu jautrību izraisīja maisa mešana pāri sētai. Senie tradīciju kopēji ticēja: jo augstāk un tālāk maisu aizmetīs, jo auglīgāks būs nākamais gads.
Mēs vēl piedalījāmies dažādās interesantās atrakcijās: kurš ātrāk un kārtīgāk sakārtos malku ragavās, kurš tālāk aizripinās bumbu, kurš atradīs koka pogu.
Nodarbības nobeigumā mūs sagaidīja pārsteigums. Katram bija dota iespēja uz uguns izcept desiņas, kuras pēc čaklās rosīšanās arī ļoti garšoja.

Mums ļoti šī nodarbība patika. Daudz jauna uzzinājām par Meteņiem. Meteņi ir tie gadskārtu svētki, kurus ļoti reti svinam, bet izrādās – tie ir ļoti interesanti un svētku nekad nevar būt par daudz! Arī laika apstākļi mūs lutināja. Mēs pavadījām ļoti jauku pēcpusdienu. Paldies muzeja darbiniekiem!

2. klases audzinātāja Daira Prātiņa
3. klases audzinātāja Inta Eniņa