Ugālē sestie vēsturisko ērģeļu svētki “Latvija – ērģeļu zeme”

Ugālē sestie vēsturisko ērģeļu svētki “Latvija – ērģeļu zeme”

2022-06-22, 09.05

Vēsturisko ērģeļu svētki ir vienīgais notikums, kas tik plaši atspoguļo ērģeļmākslu reģionos un Rīgā, un ir vienīgais notikums, kas aptver visu Latviju. Projektam ir izzinošs raksturs, kas ietver veselu ērģeļkultūras kompleksu  – ievadlekcijas, pētniecību, instrumentu demonstrējumus, kā arī sadarbību Latvijas mākslas skolām. Projektā īpaša nozīme ir sadarbībai ar ērģeļmeistariem – Alvi Melbārdi, Jāni Kalniņu, Viesturu Ilsumu, Jāni Pelši un citiem, un jau kopš 2017.  gada tiek rīkotas izglītojošas pirmskoncertu sarunas – ievadlekcijas.

Veicinot starptautisku sakaru attīstību, Latvijas mākslas un kultūras popularizēšanu šogad  projektā piedalās pasaulslavenais zviedru ērģelnieks  Hanss-Ūla Ēriksons (Hans-Ola Ericson), kurš sniegs ne tikai baroka mūzikas koncertu, bet arī vadīs meistarklasi pie unikālajām un senākajām Latvijas būvētajām ērģelēm Ugālē (1701. gads).

Profesors strādās ar Latvijas ērģelniekiem, dalīsies savā pieredzē, atklās interesantus faktus par Johana Sebastiāna Baha daiļradi. Bet meistarklašu un koncerta programmas centrā būs Baha slavenā Ērģeļgrāmatiņa. Korāļprelūdijas no šī krājuma ir gandrīz katra ērģelnieka repertuārā, un tās diezgan bieži tiek iekļautas ērģeļmūzikas koncertu programmās.

Hanss-Ūla Ēriksons (Hans-Ola Ericsson) ir komponists, ērģelnieks un pedagogs. Dzimis Stokholmā 1958. gadā. Studējis mūziku Stokholmā un Freiburgā, zināšanas papildinājis Amerikas Savienotajās Valstīs un Venēcijā pie tādiem pedagogiem kā TorstensNilsons(Torsten Nilsson), Klauss Hūbers (Klaus Huber), LuidžiNono (Luigi Nono) un OlivjēMesiāns(OlivierMessiaen).

Hanss-Ūla Ēriksons koncertējis visā Eiropā, Japānā, Dienvidkorejā, Ķīnā, Kanādā un ASV. Viņa interpretācijas māksla ir iemūžināta daudzos ierakstos. Īpaši jāatzīmē starptautiski novērtētie Olivjē Mesiāna ērģeļu skaņdarbu ieraksti.

Lūk, Hansa Ūlas–Ēriksona dažas personīgas pārdomas par Baha Ērģeļgrāmatiņu:
“Orgelbüchlein (Mazā ērģeļgrāmatiņa) daudzus gadus ir bijusi mans pastāvīgs, uzticams, apbrīnojams un audzinošs līdzgaitnieks no maniem ērģeļspēles studenta laikiem cauri potenciālā profesionāļa gadiem līdz pasniedzējam un koncentrējošam ērģelniekam. Kaut kas unikāls ir šajā krājumā, ko Johans Sebastiāns Bahs  bija sācis veidot, iespējams, savas dzīves laimīgākajos gados Veimārā.  
Šī mazā grāmatiņa pavadīja Sebastiānu visu viņa dzīvi. Jau Leipcigā, tuvojoties mūža nogalei, viņš sacerēja vēl daža nelielas korāļu prelūdijas, kas ir iekļautas šajā kolekcijā.
Katrs korālis ir absolūti perfekts skaņdarbs, lieliskas skaņas pasaules pārvaldīšanas, teoloģijas, ornamentēšanas, artikulācijas, perfektas komponista meistarības un muzikālās retorikas muzikālais destilāts. Turklāt, katrs korālis ir muzikālā simbolisma un liturģiskā gada inspirētas drāmas un relaksācijas pārpilns. Šo skaņdarbu oriģinālums ir apbrīnojams. Spēja radīt perfekti līdzsvarotu loku no pirmās līdz pēdējai notij miniatūras formā prasa pilnīgu meistarību un precizitāti.
Laipni lūgti izbaudīt šo kolekciju. Es pacentīšos uzsvērt sākotnējo drāmu un izgaismot “lielo mazajā””.