Prasmīgi piesaista līdzekļus baznīcas atjaunošanai 

Prasmīgi piesaista līdzekļus baznīcas atjaunošanai 

2022-02-16, 15.02

Popes dievnams atrodas kalnā, un pagājušajā gadā tas nosvinēja 250. dzimšanas dienu. Draudzes priekšniece pēdējos 12 gadus ir Ginta Žeimunde, kura organizē baznīcas remontdarbus, lai kultūrvēsturiskais piemineklis vēl ilgi būtu atvērts.
Popes draudzē aktīvi darbojas ap 20 baznīcēnu, dievkalpojumus mēneša pirmajā un trešajā svētdienā plkst. 14 vada mācītājs Jānis Kalniņš vai viņa kolēģis Māris Sarma. Jānis Kalniņš aktīvi ir iesaistījies dievnama remontdarbu plānošanā. “2014. gadā sāku saraksti ar Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas pārstāvi Romānu Ganiņu un Baznīcēku atjaunošanas fonda valdes priekšsēdētāju Edgaru Bukavu, kurš mūs iepazīstināja ar inženieriem  no Vācijas, kuri pārstāv “Apvienotos Kurzemes fondus”.

Mums izdevās viņus uzrunāt, tāpēc saņēmām 75 385 eiro jumta nomaiņai, kas tika pabeigta 2017. gadā, savukārt 2018. gadā Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde piešķīra 10 000 eiro torņa restaurēšanas projekta izstrādei, lai varētu turpināt darbus. Katru gadu piedalāmies Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes sakrālā mantojuma projektu konkursos, un 2020. gadā saņēmām 10 000, bet 2021. gadā – 33 875 eiro. Pašlaik SIA “Samrode” strādnieki demontē vecos grīdas dēļus un protezē vai nomaina bojātās sijas starp torņa stāviem.”

Ventspils novada pašvaldības projektu konkursā biedrība “Popes muiža” ieguva līdzekļus prožektoru iegādei, kurus uzstādīja SIA “ARB Pope”, tāpēc diennakts tumšajās stundās baznīca jau četrus gadus ir izgaismota, savukārt vairāku privāto ziedotāju pienesums ļāva iegādāties apkures katlu, lai baznīcēni arī ziemā dievnamā justos omulīgi.

Ginta stāsta, ka vasarā sakrālajā ēkā labprāt iegriežas arī tūristi, uzzinot, ka esošo baznīcu vecās vietā lika uzcelt baronese Luīze Šarlote Bēra. Celtniecība ilga no 1771. līdz 1786. gadam, bet 1879. gadā pilnībā pārbūvētas ēkas iekštelpas. Gotiskā stila altāris un kancele ir no tumša ozolkoka. Ērģeles 1898. gadā tapa Vācijā E. F. Valkera darbnīcā.

Ginta ir pateicīga ērģelniekam Pēterim Landmanim, kurš jau divus gadu desmitus dievkalpojumos spēlē skanīgo instrumentu. Savukārt draudzes priekšniecei Ventspils novada pašvaldība 2020. gadā piešķīra Pateicības rakstu par Popes baznīcas kā kultūrvēsturiskā pieminekļa atjaunošanas darbu organizēšanu. Ginta rīko arī talkas, lai uzkoptu dievnama apkārtni. “Ja jūs jautājat, kāda ir mūsu draudze, tad jāpastāsta, ka atbalstām cits citu. Piemēram, kāda māsa bija smagi slima, un mēs aizlūdzām par viņu, un nu jau viņa var atnākt uz baznīcu. Ja aicinu iesaistīties kādā darbā, tie, kas varēs tikt, noteikti ieradīsies. Kad svinējām baznīcas 250. jubileju, cilvēki sanesa ziedus, uzklāja galdu. Visi ar lielu atbildības sajūtu piedalījās pasākuma rīkošanā. Pateicoties mūsu mācītājam Jānim Kalniņam, svētkus sagaidījām ar skaistu koncertu, kurā uzstājās ērģelniece Ilona Birģele un vijolniece Paula Šūmane. Popes baznīcā ir muzicējuši arī festivāla “Vārti” dalībnieki, piemēram, Haralds Sīmanis.”

Popes baznīca nekad nav bijusi slēgta, to atbalstījuši arī tie popiņi, kas savulaik vadīja kolhozu, savukārt tagad palīdzīgu roku sniedz pagasta pārvaldes vadītājs Mārtiņš Libkovskis, padomu neliedz biedrības “Popes muiža” pārstāvji, bet ikdienas darbos Gintu īpaši atbalsta viņas mamma Anna, Dzintra un Laimonis Brikaiņi un Iluta Jāne.

“Kovida laiks jūtams arī baznīcā, ir jāievēro ierobežojumi, tāpēc es ļoti gribētu, lai tad, kad tas būs ļauts, visi ar prieku nāktu uz baznīcu. Jo vairāk būsim, jo vairāk būs ideju, ko vēl mēs varētu darīt kopā. Agrāk braucām ciemos uz Puzes baznīcu, Mazirbi, Landzi, Rindu, Usmu. Sadraudzība ir vajadzīga.”

 

 

 

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiptināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par izmantotajām sīkdatnēm
Privātuma politika