Perkusionisti Nils Īle un Maija Sējāne Īle Annahites pamatskolā

Perkusionisti Nils Īle un Maija Sējāne Īle Annahites pamatskolā

2022-04-29, 10.48

Mūsu skolā, kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, viesojās perkusionisti Nils Īle un Maija Sējāne Īle ar izglītojošu, muzikālu darbnīcu ritma un skaņu pasaulē, kurā caur kopīgu instrumentu saspēli, skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem perkusiju instrumentiem no visas pasaules, iepazina skaņas daudzveidīgo burvību, guva  iemaņas ritma spēlē, iepazinās un izmēģināja dažādu tautu mūzikas instrumentus (perkusijas).

Kas ir perkusijas? Perkusijas ir mūzikas instruments, kas rada skaņu piesitot pie tā, pakratot, berzējot vai jebkādi citādāk izraisot vibrācijas. Perkusijas sevī ietver arī netradicionāla veida instrumentus, kā piemēram, balsi, ķermeni, dabā iegūtos materiālus – riekstus, izkaltētos ķirbjus, kokus, akmeņus, ūdeni, zirga pakavus u.t.t.

Mākslinieki ar savu sirsnību un mieru, sirdsdegsmi ievilināja katru skolēnu jaunā piedzīvojumā un, kā paši atzina, izdevās sarunāties brīnišķīgajā mūzikas valodā par prieku sev un par prieku citiem. Nodarbības sākumā skolēni iepazinās ar āfrikāņu bungām – džambām.

Viņi uzzināja, ka instruments ir izgatavots no izdobta koka, kas pārvilkts ar mājlopa ādu. Katrs skolēns varēja izmēģināt spēlēt ar šo instrumentu. Abi mūziķi nodemonstrēja skaņdarbu uz bungām un džambas, atklājot daudz jauna un neredzēta par ritma spēku un tā daudzpusīgo skanējumu. Tas bija iespaidīgi!

Pēc tam skolēni varēja iepazīt un izmēģināt dažādu tautu mūzikas instrumentus (perkusijas), kā arī nodarbības noslēgumā veidot kopēju muzikālu kompozīciju, kas bija pavisam mierīga, ar meditatīvu noskaņu.                

Nodarbības laikā skolēni iepazinās ar vismaz 50 dažādiem mūzikas un skaņu instrumentiem, apguva jaunus ritma elementus, un darbošanās ar šiem meditatīvajiem instrumentiem, atslābināja, nomierināja un rosināja vēlmi sapņot. Šī nodarbība skolēniem patika, jo tā deva iespēju pavadīt lielisku laiku un vairāk iepazīt mūziku no cita skatupunkta, kā arī patika  mākslinieku radīta atmosfēra, tā bija radoša, draudzīga. Skolēniem patika piedalīties visā, ko mākslinieki piedāvāja. Mākslinieki nodarbības laikā vairākkārt uzslavēja skolēnus, ka viņiem ir laba ritma izjūta.

Tikšanās ar māksliniekiem, tā bija ļoti vērtīga pieredze. Mākslinieku radītā atmosfēra, kas virmoja ap viņiem, tā bija īsta bauda dvēselei.

                                         “Latvijas skolas soma” koordinatore Ērika Bite