Muzikālā pēcpusdiena Ugāles baznīcā

Muzikālā pēcpusdiena Ugāles baznīcā

2023-04-03, 10.28

7. aprīlī, Lielajā Piektdienā, Ugāles baznīcā plkst. 15 domās tiks iziets Krusta ceļš, kas ir īpašas formas dievkalpojums, draudzei ejot no stacijas uz staciju, kur 14 pieturās attēlots Kristus ciešanu ceļš no sagūstīšanas līdz kapā guldīšanai. Daudzviet, it īpaši katoļu baznīcās vai baznīcu dārzos, ir izveidots pastāvīgs krusta ceļš gleznojumu vai skulpturālā veidā; dažkārt stacijas izvieto garākā maršrutā speciāli Lielajai Piektdienai, kur bieži vien gājienā vienojas dažādu konfesiju kristieši. Pie katras stacijas tiek nolasīts attiecīgs Evaņģēlija teksts un lūgšanas, starp stacijām draudze/koris dzied vai skan piemērota mūzika.

Ugāles baznīcā nav attiecīgu gleznojumu, tomēr tas netraucē lasījumu veidā iziet visu Kristus ciešanu ceļu. Starp stacijām tiks atskaņots Ferenca Lista cikls “Via Crucis”. Šo ciklu komponists sācis rakstīt 1878. gada beigās Romā, bet pabeidza Budapeštā 1879. gada februārī. Sākotnēji tas ir komponēts jauktajam korim un ērģelēm, vēlāk Lists ir izveidojis arī klavieru pavadījumu. Darbā ir izmantoti vienbalsīgi dziedājumi, luterāņu korāļi, Baha korāļu iedvesmoti dziedājumi, dažās stacijās ir ērģeļu starpspēles. Lista iecere bija atskaņot to Romas Kolizejā gigantiska harmonija pavadījumā, bet par nožēlošanu pirmatskaņojums notika vien 43 gadus pēc komponista nāves Budapeštā 1929. gadā Lielajā Piektdienā. Skaņdarbs ir ļoti īpašs Lista daiļradē – tas ir pilns sāpju, radies komponista mūža nogalē. Īpašs tas ir arī muzikālā ziņā, jo gandrīz salauž tajā laikā valdošās tonālās mūzikas staus quo, izgaismojot tuvojošās atonālās mūzikas vēsmas.

Ugāles baznīcā atskaņojumā piedalīsies kamerkora “Versija” grupa, pie ērģelēm Jānis Karpovičs.

Informācijas avots – Jānis Kalniņš

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm