Dabai draudzīgu atpūtu pie jūras

Dabai draudzīgu atpūtu pie jūras

2023-05-26, 08.26

Sākoties siltajam laikam, atpūta dabā kļūst par ierastu nodarbi ikvienam, tomēr, lai atpūta būtu dabai draudzīga, Valsts vides dienests (VVD) un Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atgādina – jāņem vērā vairāki nosacījumi, īpaši dodoties atpūtā pie jūras. Ar mērķi aizsargāt piekrastes ainavas un biotopus, novērst krastu erozijas procesu un saglabāt meža aizsargfunkciju, ir noteikta Baltijas jūras un Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjosla, kurā pret piekrasti nepieciešams izturēties ar īpašu rūpību.

Krasta kāpu aizsargjosla pilsētās un ciemos ir vismaz 150 metrus plata, bet ārpus apdzīvotām vietām – vismaz 300 metrus plata zona no vietas, kur sākas dabiskā sauszemes veģetācija. Krasta kāpu aizsargjosla var būt apzīmēta ar īpašām zīmēm, tomēr jāņem vērā, ka ne visur tās ir izvietotas.

Ar automašīnām, motocikliem, kvadracikliem un citiem mehāniskajiem transportlīdzekļiem kāpu zonā atļauts pārvietoties tikai pa autoceļiem. Vienīgais izņēmums, kad šis aizliegums nav spēkā, ir gadījumi, kad nepieciešams piekļūt dzīvojamām ēkām vai speciāli izbūvētām tūrisma un atpūtas vietām. Takas un mežā iebrauktas automašīnu sliedes nav uzskatāmas par autoceļu. Kāpu zonā braucamrīku atļauts novietot tikai šādam mērķim paredzētās autostāvvietās, kas apzīmētas ar attiecīgām zīmēm.

Būtiska atpūtas sastāvdaļa mēdz būt ēdiena gatavošana un uguns kurināšana, šeit jāatceras, ka ārpus īpaši šim mērķim paredzētām vietām krastu kāpu aizsargjoslas teritorijā kurināt ugunskuru ir aizliegts! Ja ugunskurs tiek kurināts kādā no atļautajām vietām – pludmalē ugunskurs jāierok smiltīs un tam apkārt jāizveido smilšu valnītis. Tāpat kā citviet, arī šajā zonā aiz sevis jāatceras savākt visus atkritumus. Atceries – dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!

Savukārt, vēršot uzmanību nakšņošanai pie jūras – teltis kāpu zonā atļauts izvietot vien šim nolūkam iekārtotās atpūtas vietās un kempingos. Izņēmums ir īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Tur ne pludmalē, ne pārējā kāpu zonā telti izvietot nedrīkst. Atpūtai pie jūras droši var izmatot šūpuļtīklu.

Informatīvais materiāls

Informācijas avots – Valsts vides dienests 

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm