Astoņās diennaktīs brīvprātīgie izglābuši vairāk nekā 1200 krupju 

Astoņās diennaktīs brīvprātīgie izglābuši vairāk nekā 1200 krupju 

2024-05-13, 08.42

Lai arī šogad abinieku migrācija uzsākās netipiski agri, Dabas aizsardzības pārvaldes (pārvalde) kampaņā “Misija-KRUPIS. Izglāb princi!” iesaistījās 149 brīvprātīgie. Tie aktīvajā abinieku migrācijas laikā visā Latvijā uz autoceļiem izglāba 1226 krupjus un vēl vairākus simtus citu abinieku, pārnesot tos drošībā no ceļa brauktuves uz ceļa malu. Summējot misijā pavadīto laiku, krupju un citu abinieku glābšanas darbos šogad pavadītas astoņas diennaktis. 

“Esam pateicīgi ikvienam brīvprātīgajam, kas šogad palīdzēja kaut vienam abiniekam droši šķērsot autoceļu. Visticamāk, ka izglābto abinieku skaits dabā ir daudz lielāks par misijas statistiku, jo ne visi dzīvību glābēji kļuva par oficiālajiem brīvprātīgajiem un sniedza ziņas par izglābtajiem “prinčiem”,” stāsta kampaņas koordinatore Ilze Reinika. 

Krupju migrācija sākas līdz ar siltā laika iestāšanos, ko nevar precīzi iepriekš paredzēt. Šogad abinieku migrācija uzsākās netipiski agri – jau marta beigās, un turpinājās aprīlī. Citus gadus tikai aprīļa vidū vai beigās lēnie krupji mostas no ziemas miega un migrē uz savām nārsta vietām. Taču šogad aprīļa vidū ienāca visvairāk ziņu par masveida migrāciju teju visos apzinātajos migrāciju posmos. Tas krasi iezīmē klimata pārmaiņu klātbūtni arī Latvijā.

Pasaulē ierasta prakse ir pavasara abinieku migrācijas laikā piesaistīt brīvprātīgos abinieku glābšanai autoceļu tuvumā. Arī Latvijā jau trešo gadu brīvprātīgie apseko identificētos kritiskos punktus uz autoceļiem. Misija vienā vietā var notikt pat vairākas nedēļas, kuru laikā pārsvarā vakarā pēc saulrieta jāapseko noteiktais ceļa posms, un jāpalīdz abiniekiem šķērsot to dzīvībai bīstamais autoceļa posms, kā arī jāsniedz dati par migrācijas laikā novēroto.  

Papildus sākotnēji pārvaldei jau zināmajām vietām ar sabiedrības līdzdalību pāris gadu laikā apzināti vēl vairāki desmiti krupju migrācijas vietu visos reģionos, kas šķērso autoceļus. Tādejādi brīvprātīgie šogad glābšanas darbiem varēja izraudzīties kādu no 50 kritiskajiem punktiem.  

Informācijas avots – Dabas aizsardzības pārvalde

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm